Available courses

Областите на развитие могат да бъдат концептуално класифицирани в четири основни сфери:

 1. Моторика: включва както груби двигателни способности (контрола на големи групи мускули, участващи в ходене, седене или прехвърляне от една позиция в друга) и фини двигателни способности (манипулацията) на предмети с ръце, за да хранене, рисуване, игра и т.н.). Децата напредват по моторни етапи по определен начин, постигайки тези функции като ясен и последователен процес.

 2. Език. Възприемане и изразяване чрез използване на езикови средства и невербални символи, които са резултат от взаимодействието между вродените способности за комуникация и влиянията на околната среда. Възможно е забавяне на езиковите или говорни умения без забавяне в други области на развитието, както и в съчетание с други затруднения.

 3. Когнитивното развитие – включва способността на детето да решава проблеми, да анализира възприятия, да използва вербални и невербални разсъждения. То обхваща способността не само да се учи и разбира, но и да запази информацията така, че да се прилага според нуждите.

 4. Личностно и Социално развитие - обхваща взаимодействията на детето, формирането и поддържането на връзки и възможностите му да функционира с другите. Затрудненията в социалното развитие могат да се провят в поведенчески проблеми, които се различават от нормалните поведенчески реакции по своето количество, тежест, характер и продължителност. Личностното развитие включва формиране на умения за самопомощ в различни ежедневни дейности, като хранене, обличане и тоалет.

 Параметри на Езиковото Функциониране

  • Разбиране: разбиране и изпълнение на сложни инструкциите, подадени последователно
  • Брой думи в речника
  • Сложност на използваните фрази: граматика и семантика
  • Артикулация и разбираемост на езиковата експресия
  • Характеристика на езиковата експресия: използване на местоимения, обръщения; прояви на ехолалия; използване на неологизми; стереотипни и повтарящи се думи и фрази; идиосинкратични фрази
  • Прагматика: умения за редуване в разговор, умения за поддържане на социални вербални взамодействия, умения за разказване, умения за участие в зиалог, умения за използване на правилна интонация и жестове 

 Параметри на социалните умения

  • Участие във важни събития
  • Социално поведение и съответна емоция
  • Прояви на свързаност
  • Съвместно внимание
  • Реципрочност в социалното взаимодействие: използване на очен контакт, поглед, регулиране на взаимодействието
  • Разпознаване на изражението на лицето и гласа и съответно разпознаване на емоциите
  • Интеграция на изражението на лицето и гласа в съответна емоция
  • Разбиране на социалните роли и взаимоотношения:
  • Прояви на емпатия
  • Даване и показване
  • Символна игра
  • Участие в съвместни игри

 При оценката на развитието, особено на деца под 6 години трябва да се имат предвид следните фактори:

  • Предучилищният период включва бързо физическо, психично, поведенческо, емоционално и когнитивно развитие. Това прави трудно иденфитицирането на проблемите в развитието и забавянето на развитието.
  • Индивидуалните различия в нормалното развитие са големи
  • Етикетирането и погрешното диагностициране може да окаже неблагоприятно въздействие върху детето е неговите близки
  • Причините за проблемите в поведението при много малките деца трябва да се търсят предимно в средата, а не в характеристики на самото дете.

 

 


Средата за обучение е насочена към темата Разстройства от аутистичния спектъп. Тя съдържа текстове, онлайн ресурси, статии и задания – тестове за самооценка, съвети, форуми и възможности за връзка със специалист. Родителите и близките на деца и възрастни с разстройства от аутистичния спектър могат да се възползват от дистанционна консултация, като следват инструкция за онлайн- консултация. Родителите на деца с разстройство от аутистичния спектър могат да се запознаят с програма за развитие на езика у дома.


Курсът включва композиране на програми и хардуерни модули, специално създадени за обучението по компютърно базирани средства и технологии за целите на медицинската диагностика, като ще бъде възможно да се измести фокусът от силно теоретичните дисциплини към преподаването на приложни умения и знания, важни за разбирането на съвременните методи и средства за цифров запис, визуализация, обработка и разпознаване на електромедицински сигнали. Чрез набор от готови програмни примери обучаемите бързо и интуитивно ще разберат функционирането и диагностичната стойност на редица стандартни измервания в съвременната медицинска практика, като апаратурата позволява да се разработват в практическа среда лабораторни прототипи на реални управляеми стандартизирани системи за регистрация, обработка, визуализация, запис и анализ на физиологични сигнали.

  1. Кратък обучителен курс, целящ запознаване на потребителите (пациенти, родители на деца с нарушения и здравни работници) с тенденциите и новостите в системите за защита на информацията, отговарящи на съвременните изисквания за осигуряване на сигурна и надеждна информационна инфраструктура за нуждите на здравеопазването и хората със специфични потребности.

Анотация

Проектът е практическа задача към курс „Електронното здравеопазване – съвременни тенденции“ ивключва изготвяне и разработване на идея за проект в областта на електронното здравеопазване – разработване на идея за електронно управление на информация, за трансфер на информация, система за приложение в амбулаторната или болничната медицина, интернет базирано консултиране и др. Студентите избират сфера на приложение на методите на електронното здравеопазване и/или телемедицината и развиват идея за приложение в практиката.


Анотация

Упражнението включва работа в интернет, подбор и оформяне в подходяща за работа структура на интернет ресурси – сайтове на клиники, медицински центрове, фармацевтични фирми, пациентски организации, форуми на пациенти, подбор на информация, подходяща за ползване от родители и структуриране в подходяща форма – линкове, обяснения към сайтовете и пояснения.


Анотация

Упражението е практическата част на курс "Интернет на нещата (IoT)" и  включва изготвяне и описание на възможна за изработване интернет апликация за работа с хора с нарушения. Студентът избира областта на работа и изготвя задание за апликация, което може да се прилага в медицинските услуги за подобряване на качеството на работа с деца и възрастни с нарушения.


Анотация

Проектът е практическа задача към курс „Информационни системи в здравеопазването“ и включва разработване на идея за практическо приложение на проекта за управление на информация – компютъризиране, съхранение, трансфер на данни в амбулаторната практика, практиката на семейния лекар, болничната медицина или други сектори на здравеопазването, вкл. персонализираната медицина и пациента като страна в използването и преноса на информация.


Анотация

Упражнението включва подбор на информация – самообучителни курсове, игри за подобряване на когнитивните функции, сайтове с упражнения за памет, внимание, математически умения и език, подходящи и разработени специално за деца с аутизъм. В упражнението се включва изготвяне на кратко описание на подбраните ресурси и представяне на начина им на използване, за да се прилагат в завършен вид на родители на деца с аутизъм.


Анотация

Практиката е част от курс „Работа в социални мрежи и клъстъри“ и включва следните дейности на открито: Въз основа на преки диалози с приятели и роднини, както и онлайн комуникация (Messenger, Facebook), студентите ще създадат Мрежова карта на участниците в курса (мрежа от курсове) и карта на мрежите на всяка собствена връзка и / или техните приятели), като предпоставка за социалните аналитични дейности, на които те ще участват допълнително.


Анотация

Проектът е практическата задача към курс "Здравен мениджмънт" и включва разработване на практическа задача за изготвяне на управленски модели в здравеопазването.

Анотация

Упражнението включва развиване на умения за подбор на интернет източници с подходящи курсове за самообучение, информация, тестове за самооценка, съвети за работа у дома и подобряване на концентрацията на вниманието, паметта и други когнитивни функции, подходящи обучителни игри и приложения за подобряване на езикови умения и математически способности при деца с ХАДВ.


Анотация

Проектът е практическата част към курс „Социално ориентирани проекти“ и включва изготвяне и разработване на идея за проектно предложение в областта на медицината и здравеопазването, подпомагащо конкретно нарушение по избор. Студентите избират направление и съобразявайки стандартите и принципите за разработка на проекти в здравеопазването, генерират идея за проект. Проектът може да бъде национален или на европейско ниво, като за целта студентите трябва да проучат възможни партньорски организации.


Анотация

Упражението има за цел да подбере подходящи методи за дистанционно подпомагане, основани на прилагане на упраженния за подобряване на езиковите функции у дома при родители на деца с езикови нарушения и деца живеещи в мултикултурна среда – роми, мигранти.  Студентите изготвят дизайн на програма за дистанционно подпомагане с подбор на методи за работа у дома.


Анотация

 Съдържанието на практиката е съобразено  с курс „Управление на проекти в медицината и здравеопазването“ осигурява база за разработване на проектно решение, прилагайки способите и методолигиите да управление на проекти. За целите на практическата задачи студентите трябва да изберат тема и да разработят модел на проект в областта на здравеопазването. 


Анотация

Проектът е практическата част към курс „Електронни здравни досиета“ и включва изготвяне и разработване на идея за електронно здравно досие, разработено за целите на конкретно нарушение по избор. Студентите избират направление и съобразявайки стандартите и принципите за разработка, генерират идея за приложение в практиката.


Анотация

Курсът е пратктическата част към „Основи на биостатистикатаи цели студентите да упражнят посредством специализирани софтуерни решения методите на съвременната биостатистика чрез работа с експериментални и неекспериментални биомедицински данни .


Анотация

Упражнението дава възможост на студентите да изготвят дизайн на програма за дистанционно подпомагане на близките на пациенти в афазии и деменции. Студентите подбират възможни средства за дистанционно консултиране и създават модел за програма, в която има възможност за включване на реални мобилни и интернет средства за работа с пациенти с когнитивни нарушения у дома за подобряване на когнитивните функции и функционирането в средата.


Анотация

Съдържанието на практиката е базирано на курс „Видове здравни системи“ и осигурява база за разработване на сранителен анализ на три модела здравни системи, който се реализира посредством уеб проучвания и преводи.


Анотация

Проектът е практечиската част към курс „Медицинска документация“ и включва изготвяне и разработване на идея за проект на електронно здравно досие, базиран на хартиения си носител. Студентите избират конкретно направление и съобразявайки методите на електронното здравеопазване и/или телемедицината и развиват идея за приложение в практиката.


Анотация

Упражнението включва подбор на дистанционни форми – интренет ресурси и мобилни приложения, подходящи за обучение и подпомагане на деца с обучителни трудности – комплектуване в групи и разработване на указания за употреба. Ресурсите съдържат програми за развитие на когнитивни функции или възможонсти за психологическо и онлайн консултиране на родители по отношение на допълнителните нарушения – емоционални и поведенчески проблеми.


Анотация

Курсът е практическата част към курс Биосигнали и обработка на медицински изображения“, където студентите, използвайки набор от сигнали, достъпни за PhysioBank, ще елиминират шумовете, като приложат подходящия филтър ( с мотивиран избор), ще извлекат параметрите на сигнала и ще формулират алгоритъм, способен да класифицира сигналите.


Практиката е към курс „Комуникационни технологии“, като студентите работят в изследователска среда с изобилие от експериментални ресурси и в тесен контакт с индустрията, включително водещи производители на системи, разработчици, мрежови оператори, доставчици и потребители на услуги.  На студентите е осигурен достъп до уникални експериментални ресурси, които правят възможно изучаването на проблемите с помощта на реални ИКТ системи, използвани от реални потребители, генериращи реални данни.

Целта на проекта да се реализират модели на софтуерни приложения с помощта на ИКТ решения, конкретно за лица с нарушения.


Анотация

Проектът е практическата част към курс „Мобилни приложения в медицината“ и включва изготвяне и разработване на идея за мобилно приложение, подпомагащо конкретно нарушение по избор. Студентите избират направление и съобразявайки стандартите и принципите за разработка на мобилно приложение, генерират идея за приложение в практиката.


Анотация

Упражението включва подбиране на подходящи интернет ресурси и мобилни приложения за подпомагане на деца и възрастни с интелектуални нарушения, насочени предимно към развитие на когнитивни функции – памет, внимание, мислене или методи за преодоляване на когнитивните нарушения и достигане на по-високо ниво на функциониране. Към подбраните методи се добавят кратки указания за използване.




Site news

(No news has been posted yet)